7 lip 2016

Windy do domu

windy do domu
Wiele osób starszych oraz niepełnosprawnych jest uwięzionych w swoich mieszkaniach. Budowniczy z poprzedniej epoki niestety nie wzięli pod uwagę, że młodzi ludzie wprowadzający się do bloków, kiedyś staną się starsi, a co za tym często idzie, mniej mobilne. Wielkie molochy pozbawione są wind.

Dla wielu osób pokonanie dziesięciu pieter jest barierą nie do przekroczenia. Dom, czyli miejsce mające stanowić synonim bezpieczeństwa zmienia się w pułapkę bez wyjścia. Istnieją jedynie dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszym z nich jest przeprowadzka. Niestety rozwiązanie to bardzo rzadko możliwe jest do zrealizowania – najczęściej ze względu na brak środków finansowych. Ponadto ludzi starsi często są przywiązanie do swojego miejsca zamieszkania, nawet jeśli de facto jest ono dla nich więzieniem. Drugie rozwiązanie to kupno urządzenia pozwalającego zniwelować barierę architektoniczną w postaci schodów. Wyjście to także wymaga nakładów finansowych, lecz część z nich można pokryć specjalnym dofinansowaniem z puli PFRON.

Który windy do domu, a które do bloku?


Dla osób mieszkających w bloku dobrym rozwiązaniem może być instalacji platformy schodowej. Jednakże niestety jego montaż nie jest możliwy w każdych warunkach. Z wind do domu tego typu można korzystać bowiem jedynie na schodach o określonej szerokości. Związane jest to ze sporą ilością miejsca, które potrzebuje platforma. W innym wypadku należy wybrać urządzenie innwego typu. Alternatywą dla platformy może stać się krzesełko schodowe. Jednakże wymaga ono mobilności osoby, która ma się na nim poruszać. Trzecim rozwiązaniem, dzięki któremu przemieszczać się mogą również osoby na wózkach, są schodołazy. Mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje urządzeń tego typu. Pierwsze to schodołazy kroczące, które wspinają się schodek po schodku dzięki specjalnemu mechanizmowi. Drugi typ stanowią schodołazy gąsienicowe, które dzięki specjalnym gąsienicy mogą wjeżdżać i zjeżdżać ze schodów.


Kto może uzyskać dofinansowanie?


Osoba chcąca uzyskać dofinansowanie na likwidację bariery architektonicznej musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (w przypadku dzieci do lat 16 jest to oświadczenie o niepełnosprawności). Ponadto rodzaj niepełnosprawności musi być potwierdzony specjalnym zaświadczeniem, które można uzyskać u lekarza. Wymagana jest także zgoda właściciela budynku, w którym ma się odbyć montaż windy do domu czy innego urządzenia. Do złożenia wniosku potrzebny jest również stałe zameldowanie w lokalu. Jeśli spełniamy te warunki, musimy udać się do najbliższego oddziału PFRON. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz