27 kwi 2016

Schodołaz – gąsienicowy czy kroczący?

schodołazy
Funkcję schodłazu stanowi umożliwienie osobom niepełnosprawnym pokonywanie schodów w dowolnym miejscu. Jest to oczywiście możliwe dzięki mobilności tego urządzenia. Niektóre z nich można szybko i bezproblemowo wyciągnąć i rozłożyć, a następnie zapakować i włożyć do bagażnika. Jednak wybór tego urządzenia powinniśmy dostosować tak, aby spełniał nasze oczekiwania, a jego użytkowanie było wygodne i komfortowe. Schodołazy można generalnie podzielić na gąsienicowe oraz kroczące.

Schodołaz gąsienicowy


Urządzenie tego typu porusza się, najeżdżając na krawędź schodów. Duża rozpiętość gąsienic pozwala na szybkie pokonywanie stopni – zarówno w środku jak i na zewnątrz budynku. Łatwość obsługi schodołazu gąsienicowego sprawia, że już w kilka minut każdy nauczy się nim sterować. Do schodołazu tego typu łatwo zamocować większość zwykłych wózków inwalidzkich – Jednak niektóre z nich do tego celu się nie nadają i jedynie co można wtedy zrobić to zdecydować się na kupno innego wózka. Ze względu na swoje spore gabaryty schodołaz tego typu lepiej spisuje się na szerokich klatkach schodowych, czyli na przykład tych dwubiegowych. Poruszanie się po schodach bez tak zwanych półpięter jest za pomocą tego urządzenia niestety niemożliwe. Jeśli chcemy być pewni, że wybrany przez nas schodołaz będzie mógł być używany w naszym bloku, możemy tę kwestię przedyskutować ze sprzedawcą, który z pewnością kompetentnie wypowie się na ten temat.

Schodołaz kroczący


Zgodnie z nazwą urządzenie to porusza się po schodach, wchodząc na kolejne stopnie. Prędkość, z jaką wykonuje tę czynność, można regulować – dzięki temu każdy może dostosować ją indywidualnie w zależności od swoich potrzeb. Schodołaz kroczący można zakupić wraz ze specjalnie zintegrowanym krzesłem lub wózkiem. Oznacza to, że do urządzenia nie możemy podpiąć innego sprzętu niż tego, który dołącza producent. Jednak na czas transportu, na przykład samochodem, krzesło i wózek można zdemontować. Dzięki niewielkim gabarytom oraz łatwemu manewrowaniu schodołaz tego typu dobrze sprawdzi się na wąskich schodach. Istnieje także możliwość kupna urządzenia wyposażonego w płozy najazdowe dzięki którym możliwe jest zamontowanie własnego wózka.

Podsumowanie


Schodołaz gąsienicowy to urządzenie, które dobrze poradzi sobie na szerokich schodach bez zakrętów. Stosuje się go najczęściej w oraz przed budynkami publicznymi. Jego gabaryty sprawiają, że lepiej stosować go w jednej lokalizacji. Z kolei schodołaz kroczący powinien być stosowany na wąskich schodach. Jego mała waga oraz niewielkie gabaryty pozwalają na łatwe przenoszenie. Ten typu schodołazu najczęściej używany jest w domach oraz mieszkaniach prywatnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz